Beethoven – polska i niemiecka szansa na rozwój

Polscy naukowcy po raz kolejny zostali docenieni stojąc przed ogromną szansa na rozwój – tym razem dzięki porozumieniu z niemieckimi naukowcami będą mogli strać się o dofinansowanie swoich prac, a wszystko w ramach nowego programy o nazwie Beethoven.

Beethoven to konkurs, jaki został ogłoszony przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) i Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) i umożliwiony dzięki porozumieniu, jakie miało miejsce w lutym 2014 roku. Jak wskazuje regulamin, do końca grudnia 2014 roku można składać zgłoszenia do konkursu. Konkurs dotyczy przede wszystkim polskich naukowców, którzy prowadzą badania zarówno w dziedzinie nauk społecznych, humanistycznych czy w dziedzinie sztuki, współpracujących z naukowcami niemieckimi. Razem z nimi mogą starać się o dofinansowanie ich prac, wspólnych prac.

Jak wskazują zasady, o dofinansowanie badań będą miały prawo ubiegać się zespoły składające się zarówno z naukowców polskich jak i niemieckich, to konieczność, aby były to zespoły polsko-niemieckie. Niezbędne jest również wykazanie, iż zespoły wspólnie prowadzą badania w dziedzinie nauk społecznych, humanistycznych i sztuki. Na dofinansowanie projektów Rada Narodowego Centrum Nauki  przeznaczyła aż dziesięć milionów złotych, a więc naprawdę jest o co walczyć.

Zasady są jasne - jeśli chodzi o wnioski ze strony polskiej, to o finansowanie mogą ubiegać się między innymi jednostki naukowe, sieci naukowe, centra naukowe, biblioteki naukowe czy też jednostki organizacyjne uczelni.

Zasady

Aby zakwalifikować się do konkursu trzeba zaproponować projekt badawczy, którego czas realizacji nie przekracza trzech lat, ale nie jest też krótszy niż jeden rok. Koszt projektu nie powinien być mniejszy niż 150 tysięcy złotych.

Jak już wspomnieliśmy, wnioski można składać do 10 grudnia 2014 roku, najlepiej w formie elektronicznej. Wniosek musi złożyć kierownik całego  zespołu  niemieckiego, natomiast kierownik zespołu polskiego ma czas do 15 grudnia. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do końca października 2015 roku.

Wszystkim naukowcom życzymy powodzenia!

 

 

 zdjęcie: freedigitalphotos.net

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 13660 razy.