Uczelnie otwarte na innowacje

 

1 października 2014 roku ma wejść w życie nowa ustawa dotycząca szkolnictwa wyższego – podpisał ją Prezydent Polski, Bronisław Komorowski. Ustawa była długo oczekiwana przez studentów, uczelnie i naukowców, bowiem pozwala na wiele istotnych zmian oraz jest istotna w zwiększaniu innowacyjności polskiej nauki.

Dlaczego ustawa ma aż tak duże znaczenie?

Najbardziej istotna jest tutaj wspomniana już wcześniej innowacyjność, która stanowi największe wyzwanie. Ludzie nie lubią innowacji i zmian – preferują bezpieczne życie wśród tego, co jest im znane, przynajmniej w większości przypadków. Tymczasem innowacyjność wymaga zmiany postaw, kultury czy też pojawienia się całkiem nowych rozwiązań prawnych.

Jednym z takich rozwiązań jest chociażby uwłaszczenie naukowców, co oznacza, że badaczom przekazane zostaną prawa majątkowe do ich odkryć i dokonań mimo, że tak decyzja wzbudzała wiele wątpliwości i kontrowersji oraz dyskusji. Cały czas zastanawiano się, czy przypadkiem takie rozwiązanie nie okaże się krzywdzące na przykład dla uczelni – ostatecznie jednak udało się.

Na czym jednak konkretnie mają polegać plusy płynące z ustawy?

Rozwiązania, jakie zostały przyjęte w ustawie w dużym stopniu ułatwią wdrażanie produktów innowacyjnych, ale nie tylko – pozwolą one również na wynegocjowanie jak najlepszej umowy pomiędzy naukowcem i uczelnią. Naukowcy będą mogli sami ustalać warunki oraz to kto ma ostateczne prawo do wynalazku czy odkrycia. Oczywiście zasady te będą obowiązywały tylko w momencie, kiedy pomiędzy naukowcem, a uczelnią dojdzie do stu procentowego porozumienia.

Jak wykazują dane, w Polsce znaczni wzrosły nakłady Państwa na rozwój i badania naukowe, dlatego tym bardziej ustawa ta jest korzystna dla tej dziedziny. W najbliższym czasie zapewne okaże się jak bardzo…

 

zdjęcie: freedigitalphotos.net

 

więcej artykułów..
ten artykuł był czytany 10556 razy.